W obecnych czasach niezwykle ważne jest prawidłowe – a dokładnie ekologiczne życie zgodnie z naturą. Zwracamy uwagę na wiele szczegółów, na przykład ilość siatek stworzonych z plastiku, które używane są podczas codziennych zakupów. Uważamy, jakie produkty są przez nas wybierane i kontrolujemy ślad węglowy. Środowisko, w którym żyjesz, stale się zmienia i to od człowieka zależy, czy będzie ono stawało się miejscem idealnym do życia, czy truło Twój organizm. Dziś pod lupę weźmiemy torby papierowe i proces ich tworzenia.
- Czy torby papierowe są produktem ekologicznym?
- Pozyskanie materiału na torby ekologiczne
- Etapy przygotowywania makulatury do wykorzystania
- Proces tworzenia – czy torby wychodzą z fabryki?
- Tworzenie toreb papierowych z nadrukiem na zamówienie
Czy torby papierowe są produktem ekologicznym?
Zanim znajdziesz odpowiedź na tę pytanie, zastanów się, co tak naprawdę oznacza pojęcie “produkt ekologiczny”. Jaki on jest? Dość łatwo go zdefiniować. Zacznijmy jednak od podstaw. Termin ekologia to nic innego, jak określenie nauki zajmującej się badaniem środowiska żywego oraz nieożywionego. Potocznie mówi się, że ekologia to czynności, produkty, a nawet zachowania przyjazne dla natury. Rolnicy, którzy chcą, aby ich uprawy były ekologiczne, nie mogą używać nawozów sztucznych. Tak, więc przymiotnik “ekologiczny” użyć możesz w wielu przypadkach – również opisując produkt, taki jak papierowa torba z nadrukiem.
Torby papierowe uważane są za ekologiczne, ponieważ tworzy się je z surowców naturalnych; często pochodzących z odzysku. Można poddać je recyklingowi i ponownie wykorzystywać do woli. Nie zużywają one energii elektrycznej, nie zanieczyszczają gleby i nie mają ogromnego wpływu na środowisko. Czy ich produkcja również jest taka przejrzysta i ekologiczna?
Proces tworzenia – czy torby wychodzą z fabryki?
Linia produkcyjna torebek papierowych to już większy temat. Możesz jednak być pewien, że nie wpływa on negatywnie na środowisko, a woda nie leje się tam strumieniami. Pamiętaj, że produkt ekologiczny to nie tylko taki, który nie ma negatywnego wpływu na środowisko, ale przede wszystkim taki, który został stworzony z dbałością o każdy – nawet najmniejszy szczegół. Istotny jest sam etap produkcji, dobór materiałów, a nawet ślad węglowy.
Tworzenie toreb papierowych z nadrukiem na zamówienie
Czy wiesz, że nadruk logo nie sprawi, że Twoja torba nagle stanie się nie-ekologiczna? Druk, a szczególnie ten, z którym mamy do czynienia obecnie jest stworzony tak, aby w żaden sposób nie narażać środowiska. W Awih posiadasz możliwość skorzystania z nadruku sitodrukowego na arkuszu lub gotowym projekcie, druku offsetowym oraz druku cyfrowego. Od Ciebie zależy wybór – wybierz metodę, która jest najbliższej Twojemu sercu lub ma najmniejszy wpływ na środowisko. Możliwości jest naprawdę wiele. Wykorzystaj je do promocji własnej działalności, stworzenia czegoś niesamowitego dla pracowników lub bliskich.
Pozyskanie materiału na torby ekologiczne
Do stworzenia torby papierowej niezbędny jest materiał – bez niego Twoja torba mogłaby być dosłownie niewidzialna. Taki produkt raczej nie przyda Ci się podczas zakupów czy pakowania prezentów. Do produkcji toreb można użyć dwóch rodzajów papieru; tego, który otrzymywany jest z odzysku oraz tego, który świeżo, co wyszedł z fabryk papieru. Oczywiście drugi rodzaj nie jest gorszy – on również w przyszłości trafi do sortowni i zostanie wykorzystany ponownie.
W przypadku makulatury cały proces jest trochę bardziej skomplikowany. Zanim powstaną torby papierowe, może minąć trochę czasu, ponieważ surowiec ten podlega kilku etapom segregacji i oczyszczania. Zebrany materiał na samym początku trafia do wyznaczonych punktów zbiórki odpadów celulozowych. Tam pracownicy segregują go, patrząc na jego jakość. Z sortowni makulatura rusza w dalszą podróż, aby zostać odpowiednio oczyszczona i sprasowana. I tutaj zaczyna się dziać prawdziwa magia!
Etapy przygotowywania makulatury do wykorzystania
Makulatura poddawana jest rozwłóknianiu – można powiedzieć, że to pierwszy, poważny etap. Polega on na zalaniu posegregowanego papieru wodą o wysokiej temperaturze, aby następnie rozdzielić włókna celulozowe. Do tego celu używa się specjalnego sprzętu, na przykład hydrocyklonów.
Następnie otrzymaną masę papieru rozcieńcza się i przewozi do innej sortowni – po co kolejny sort? Włókna należy rozdzielić na długie oraz krótkie, ponieważ każdy rodzaj ma swoje inne zastosowanie i sposób odzysku. Teraz zostaje już tylko odpowiednie składowanie masy, która w przyszłości stanie się papierem. Niekiedy firmy odbarwiają lub bielą przygotowaną masę. Minie trochę czasu i z makulatury będzie można stworzyć torebki ekologiczne.