Każdy produkt ma swój początek – historię, która opisuje jego powstanie. Torby papierowe również musiały zostać wynalezione w jakiś sposób. Nie pojawiły się w sklepie ot, tak. I choć obecnie nie patrzymy na torby papierowe pod kątem produktu ekskluzywnego lub wyjątkowego i nie równają one się z samolotami czy dronami, to ich historia jest naprawdę ciekawa – obrazować może, jak mała rzecz może znaczyć naprawdę wiele. Poznaj ciekawą historię toreb papierowych i odkryj to, co jeszcze nie zostało przez Ciebie odkryte.
- Początki toreb papierowych
- Burzliwa branża opakowań – torby papierowe i ich korzenie
- Osoby związane z historią toreb papierowych
- Udoskonalenie procesu produkcji toreb papierowych
- Czas największej popularności
Początki toreb papierowych
Przyjęło się, że torby papierowe pojawiły się w okolicach Bristolu – miało to miejsce w 1844 roku. Brzmi nawet bardzo prawdopodobnie, ale prawda jest taka, że to Chińczycy odpowiedzialni są za stworzenie produktu, bez którego ciężko wyobrazić sobie zakupy w dzisiejszych czasach. To właśnie oni korzystali z arkuszy pozyskiwanych dzięki korze morwy. Służyły one do pakowania – najczęściej artykułów spożywczych. Czy więc można to uznać za pierwsze torby papierowe? Przyjrzyjmy się bliżej całej tej historii
Osoby związane z historią toreb papierowych
Niezwykle ważną postacią tej historii jest Francis Wolle, to właśnie on opatentował pierwszą maszynę do produkcji toreb papierowych, które były wtedy bardzo zbliżone wyglądem do tych używanych obecnie. Jego nazwisko zapisało się w historii, ale jak do tego doszło?
Wszystko miało swój początek w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w 1852 roku, kiedy to w życie wszedł patent na maszynę do produkcji toreb papierowych. Kilka lat później, a dokładnie w 1869 Wolle postanowił założyć firmę, która nosiła nazwę Union Paper Bag Company – Francis nie działał na własną rękę, współpracował on ze swoim bratem, dzięki czemu firma przynosiła coraz to większe zyski, a efekty produkcji było widać nie tylko w USA, ale również we Francji czy Anglii. Rozwój był naprawdę szybki, co pozwoliło poszerzyć działalność o zakłady produkcyjne w innych miastach; w 1935 roku otworzono fabrykę w Savannah, która zatrudniała 500 osób. Co ciekawe, fabryka działa do tej pory.
Czas największej popularności
Przenieśmy się do lat 3 XX wieku – to właśnie wtedy torby papierowe przeżywały swój rozkwit i cieszyły się największą popularnością. Wszystko to oczywiście za sprawą pewnego mężczyzny odpowiedzialnego za stworzenie jeszcze bardziej udoskonalonej maszyny produkcyjnej – mowa tu o Charlesie Stilwell’u. Dopracował on torby papierowe do tego stopnia, że ich dno stało się na tyle sztywne, iż pozwalało torbom stać prosto. To oczywiście nie wszystko. Stilwell wszedł bardzo intensywnie w sektor handlowy – pokazał on, że torby papierowe idealnie sprawdzą się w sprzedaży, na przykład jako sposób pakowania zakupów spożywczych. Charles przekonał do swojej teorii Waltera H. Deubner’a, który jako pierwszy właściciel sklepu wprowadził dla swoich klientów możliwość skorzystania z torby papierowej.
Walter lekko zmodyfikował torbę. Zrobił on w niej dwie dziury i przełożył przez nie tasiemkę. W taki sposób powstały uchwyty, które umożliwiały łatwe doniesienie artykułów spożywczych, aż pod same drzwi domu. W późniejszym okresie zostały dodane uchwyty papierowe oraz zaczęły pojawiać się torby z nadrukiem , ale to już temat na kolejny artykuł.
Burzliwa branża opakowań – torby papierowe i ich korzenie
Chińczycy słyną z tego, że lubią swoje wynalazki trzymać dla siebie – nic w sumie dziwnego, to oni są prekursorami w wielu dziedzinach. Niestety, zanim coś dotrze do Europy czy Ameryki, musi upłynąć trochę czasu – być może nie w czasach, kiedy dostępna jest elektronika i wysłanie zdjęcia to kwestia kilku sekund, ale w II wieku, kiedy to początki miały torby papierowe, nie było tak łatwo. Minęło kilka wieków, zanim Chińskie opakowania dostały się do innych państw. Po drodze był jeszcze jeden problem – materiał. W Chinach torby powstały z kory, a kiedy dotarły do Europy (było to w XIX wieku) trzeba było znaleźć inne tworzywo, które umożliwiło produkcję toreb na miejscu. Decyzja padła na miazgę drzewną, a kiedy było konieczne – używano lnu i innych włókien, które akurat były pod ręką.
Udoskonalenie procesu produkcji toreb papierowych
W historii toreb papierowych zapisała się również kobieta. Była nią Margaret Knight – przez wielu zwana “żeńskim Edisonem”, a to za sprawą kreatywnego, otwartego umysłu. Jako młoda dama, Margaret konstruowała wiele przydatnych przedmiotów, takich jak sanki czy latawce dla młodszych braci. Jej wynalazki pozwoliły jej uzyskać łącznie 26 patentów i odegrać szczególną rolę w produkcji papierowych toreb. Jest ona odpowiedzialna za modyfikację toreb papierowych, a dokładnie ich udoskonalenie. W 1870 roku Knight skonstruowała maszynę do produkcji toreb fałdowych i klockowych. Jej wynalazek sprawiał, że cały proces był kompleksowy – maszyna ciepła, składała, a nawet sklejała torby papierowe. Był to naprawdę duży przełom.